„Atrakcje na wyciągnięcie ręki” – a jakże…!

By  | 19/10/2011 | Filed under: wszystkie

Pisząc niedawno na temat retoryki spod znaku „nowoczesne” i „interaktywne” przegapiłam najświeższy – a jaki doskonały! – przykład. Nie mogąc się pohamować, pozwalam sobie na adnotację do tamtej notatki.

Oto – jak głosi tytuł artykułu – Etnomuzeum rzuci rękawicę Kopernikowi! Nie ma wątpliwości, że gra toczy się o wysoką stawkę: nagrodą jest laur „najpopularniejszej placówki kulturalnej Warszawy”! Pojedynek to nie na żarty, bo w szranki staje również Fryderyk Chopin! Czemu zabrakło na liście zawodników Muzeum Powstania Warszawskiego? Przecież ono także spełnia wszystkie warunki, ono także „nowoczesne i multimedialne”, dlaczego w jego stronę nie leci rękawica…? Czyżby jakaś kontuzja?

Etnomuzeum do walki uzbroić się ma, jak czytamy, w kioski multimedialne i interaktywną podłogę. Ale na tym nie koniec, będą także eleganckie wnętrza z efektowną ekspozycją, nowoczesna sala kinowa, nowa sala widowiskowa w podziemiach!

Pisałam ostatnio, że centralną kwestią w polskim dyskursie na temat muzeów jest hasło „nowoczesne i interaktywne”? Proszę mi wybaczyć niedopatrzenie: zapomniałam dodać, że nowoczesne i interaktywne muzeum musi być ponadto „eleganckie” i „widowiskowe”!

One Response to „Atrakcje na wyciągnięcie ręki” – a jakże…!

1. nina 09/11/2011 at 9:29 AM

I bardzo dobrze. Ważne też żeby kategorie eleganckie i widowiskowe, nowoczene i interaktywne odnosiły się do toalet. To lubię.