Zaserwowano nam nasze ulubione dania!

By  | 12/12/2011 | Filed under: relacja, wszystkie

Konferencja DISH 2011 (The conference about digital strategies for heritage), o której krótko pisałyśmy jeszcze w trakcie jej trwania, zdecydowanie zasługuje na więcej, niż te kilka zdań. I nie ma przesady w stwierdzeniu, że tym razem zaserwowano nam wszystko, co lubimy najbardziej: dobre projekty, świetne i inspirujące przemówienia, ważne dyskusje poświęcone aktualnym problemom… Program był na tyle bogaty, że niestety – nawet z naszym darem bilokacji – nie byłyśmy w stanie być wszędzie, gdzie mówiono o ciekawych rzeczach i prezentowano nowatorskie rozwiązania. A jeśli wszystkie prezentacje na konferencji były tak dobre, jak te, które widziałyśmy, to jest czego żałować!

Przede wszystkim, doskonałe wystąpienie Charlesa Leadbeatera podsumowujące pierwszy dzień konferencji zasługuje na osobną wzmiankę. W serii barwnych i efektownych metafor udało mu się uchwycić całą złożoność przemian, jakich właśnie jesteśmy świadkami: rozproszenia autorytetu, mocy oddziaływania, jaką dzięki Web 2.0 zyskały nawet niewielkie inicjatywy oraz sile rażenia ruchów społecznych, które dzięki nowym mediom stały się bardziej widoczne i słyszalne, niż kiedykolwiek wcześniej. Zachęcamy do obejrzenia poniższego video oraz do lektury książek Leadbeatera, zwłaszcza przedostatniej zatytułowanej We-think: The Power of Mass Creativity (2008), której część dostępna jest tutaj.

Mocnym akcentem na zakończenie było wystąpienie podsumowujące dzień drugi. Michael Edson ze Smithsonian Institution w swojej porażająco energetycznej prezentacji pokazał, że przyspieszenie, którego wszyscy doświadczamy, zmusza nas do porzucenia raz na zawsze fantazjowania na temat odległej przyszłości – przyszłość jest bardzo blisko, tak blisko, że właściwie zagarnia nasze „teraz”. Zamiast myśleć o odległej przyszłości, powinniśmy – zdaniem Edsona – poświęcić więcej uwagi teraźniejszości, która jest znacznie ciekawsza, bogatsza i zaskakująca, niż może nam się wydawać. Jego wystąpienie zawierało też ważne przesłanie do wszystkich tych, których uwagę zaprząta tzw. faza inkubacji (zob. van Mensch), chociaż na ich dylematy ma on dosyć radykalną odpowiedź. Zarówno opracowując strategie dla instytucji zajmujących się dziedzictwem, jak i zastanawiając się nad polityką kolekcjonowania (zwłaszcza w odniesieniu do dokumentowania teraźniejszości) powinniśmy porzucić myśl o tym, że pewne rzeczy trzeba poddać próbie czasu. Zdaniem Michaela Edsona, na próbę czasu nie mamy już dziś…czasu. Rzeczywistość stała się na tyle dynamiczna i zmienna, że powinniśmy próbować odpowiadać na nią bezpośrednio i natychmiast. Chociaż forma elektroniczna nie odda w pełni mocy całego wystąpienia, wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze slajdami (poniżej) oraz wersją tekstową wystąpienia.[1]

Ponadto, warto także zajrzeć do prezentacji Simona Tannera z King’s College London, który jest jednym z czołowych badaczy zajmujących się przemianami, jakim pod wpływem nowych technologii ulegają instytucje operujące dziedzictwem: muzea, biblioteki, archiwa.

Organizatorzy konferencji stopniowo udostępniają materiały konferencyjne – zarówno same prezentacje, jak i nagrania wybranych wystąpień – na swojej stronie oraz profilu Vimeo, należy zatem regularnie wypatrywać kolejnych smakowitych kąsków. Gorąco polecamy, bo to prawdziwa uczta!

[1] Dostępne jest już nagranie video prezentacji Marka Edsona:

Tags: ,