Raport: Obiegi kultury

By  | 26/01/2012 | Filed under: publikacja, wszystkie

Wczoraj w warszawskiej Zachęcie odbyła się premiera raportu Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści  w formatach cyfrowych. W kontekście obszernie przez nas ostatnio dyskutowanego zagadnienia partycypacji oraz znaczenia nowych mediów i Web 2.0 dla rozwoju idei muzeum partycypacyjnego, raport ten ma ogromne znaczenie. Nie tylko zwraca uwagę na rozmiar i zasięg nieformalnego obiegu kultury (13% – obieg formalny, 39% – trzykrotnie więcej – obieg nieformalny), ale także podważa obiegowe twierdzenie, że osoby korzystające z kultury w sposób nieformalny przyczyniają się tym samym do jej upadku.

Co zaskakujące, to właśnie te osoby które najczęściej ‘zdobywają’ treści kulturowe za pośrednictwem internetu również najczęściej kupują książki w księgarni, są klientami sklepów muzycznych i najczęstszymi bywalcami seansów kinowych.

W obliczu licznych projektów digitalizacyjnych prowadzonych aktualnie w muzeach i instytucjach kultury, wyniki badań przedstawionych w raporcie są tym bardziej znaczące.

Raport, mashup oraz surowe dane z badań dostępne są tutaj.

Autorzy raportu: Mirosław Filiciak, Justyna Hofmokl, Alek Tarkowski // Zespół badawczy: Mirosław Filiciak, Justyna Hofmokl, Agata Jałosińska, Paweł Stężycki, Alek Tarkowski, Przemysław Zieliński