„Archiwistyka społeczna” – nowa publikacja Ośrodka KARTA

By  | 10/03/2013 | Filed under: publikacja, wszystkie

Wreszcie miałyśmy okazję, by wziąć do rąk nową publikację Ośrodka KARTA„Archiwistyka społeczna”.  A jak tylko do niej zajrzałyśmy, od razu chcemy wszystkim ją polecić! Tych, którzy nie mogą sięgnąć po nią w wersji papierowej, odsyłamy do strony archiwa.org – z publikacją w formacie pdf zapoznać można się tutaj.

„Archiwistyka społeczna” podzielona jest na dwie części: Teksty i Podręcznik, a całość opatrzona została wstępem autorstwa Katarzyny Ziętal (którą w zeszłym roku mieliśmy przyjemność gościć na spotkaniu poświęconym archiwom społecznym w ramach cyklu „Wokół partycypacji”). Na pierwszą część składają się teksty podejmujące refleksję nad tym, czym są archiwa społeczne, jakie przykłady takich archiwów możemy znaleźć w Polsce, czym się charakteryzują oraz jak przedstawia się akademicka refleksja nad tym zagadnieniem.

Druga część to praktyczny podręcznik podejmujący takie kwestie, jak pozyskiwanie materiałów, ich opracowywanie, digitalizacja, udostępnianie – słowem: wszystko, co należy wiedzieć o praktycznych aspektach tworzenia i funkcjonowania archiwum. Obie części składają się na przystępne w lekturze kompendium, które polecamy zarówno tym, którzy tworzą lub chcieliby tworzyć archiwum społeczne, jak i wszystkim zainteresowanym archiwistyką społeczną oraz angażowaniem społeczności i jej zasobów w tworzenie i rozbudowę instytucji sektora GLAM.

Publikacja została wydana na licencji CC BY-SA 3.0.

Tags: , ,