Podziel się spadkiem. Nowe technologie a sektor GLAM – publikacja

By  | 07/03/2013 | Filed under: publikacja, wszystkie

Jakie korzyści przynieść może połączenie nowych technologii i sektora GLAM (galleries, libraries, archives, museums)? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy booksprintu, czyli szybkiego pisania książki, którego efektem jest publikacja. Booksprint odbywał się podczas zeszłorocznego festiwalu Kultura 2.0. Zapraszamy do lektury.

spadek_595

Przedmiotem publikacji jest szeroko rozumiane zagadnienie digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy booksprintu nie skupiali się jednak na samym procesie digitalizacji, ale na tym, co następuje po nim: na pracy ze społecznością, upowszechnianiu, przetwarzaniu i promocji zdigitalizowanych treści. W publikacji znalazł się słowniczek, na który składają się kluczowe hasła dla projektów GLAM realizowanych w oparciu o nowotechnologiczne rozwiązania, opis i analiza dobrych praktyk przedsięwzięć digitalizacyjnych oraz krótki przewodnik odpowiadający na najważniejsze pytania o aspekty prawne tego typu działań.

Autorzy i autorki publikacji zachęcają do jej rozwijania. W tym celu powstała wiki – strona, na której znajdują się dotychczasowe wyniki pracy.

Publikacja udostępniania jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 (CC BY-NC-SA 3.0).

Autorzy tekstów: Klaudia Grabowska, Aleksandra Janus, Agnieszka Koszowska, Łukasz Kowalski, Alicja Peszkowska, Grzegorz Stunża, Barbara Szczepańska, Marcin Werla, Marcin Wilkowski, Joanna Zętar

Redaktorki publikacji: Aleksandra Janus, Alicja Peszkowska

Publikacja do pobrania (format PDF)

Publikacja powstała podczas booksprintu „Podziel się spadkiem. Nowe technologie a sektor GLAM”, który odbył się podczas Festiwalu Kultura 2.0 STATUS: obywatel, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Tags: , ,