działania

07/01/2010

fot. that guy named Rob, CC BY-NC-SA

Do naszych działań zaliczają się rozmaite projekty i przedsięwzięcia. O każdym z nich w skrócie przeczytać można poniżej, a po szczegółowe i wyczerpujące informacje udać się do odpowiedniej zakładki.

CC Toolkits to projekt realizowany przez Creative Commons HQ we współpracy z odziałami na całym świecie. Jego celem jest stworzenie internetowego zasobu treści na temat wykorzystania licencji Creative Commons w różnych sferach. Wraz z Alkiem Tarkowskim z Centrum Cyfrowego Dorota Kawęcka koordynuje sprint dotyczący wolnych licencji w sektorze kultury.

OpenGLAM. Otwarte zasoby kultury to pierwsza w Polsce konfernecja poświęcona otwieraniu zasobów kultury przechowywanych przez galerie, muzea archiwa i biblioteki. Jako członkini Rady Pogramowej Dorota Kawęcka brała udział w kształtowaniu linii programowej i selekcji zgłoszeń, a Aleksandra Janus moderowała panel.

Diamentowy Grant to zainicjowany w tym roku program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który miał za zadanie wyłonić stu najlepszych młodych polskich naukowców. Dzięki grantom przyznanym w ramach tego programu każda z nas przez najbliższe dwa lata będzie realizowała autorski projekt badawczy, który wypływa z badań prowadzonych przez nas w ramach „Dramaturgii przestrzeni muzealnej”, jednak dotyczyć będzie zagadnień odpowiadających naszym aktualnym zainteresowaniom.

„Wokół partycypacji” to cykl spotkań zorganizowany przez nas w ramach projektu „Strategie partycypacyjne w instytucjach dziedzictwa kulturowego” we współpracy z Zespołem Dynamiki Ekspozycji Małopolskiego Instytutu Kultury. Podczas trzech spotkań, z których ostatnie odbyło się w czerwcu, wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się nad potencjałem i wyzwaniami, jakie wiążą się z wdrażaniem przez instytucje projektów partycypacyjnych.

Dramaturgia przestrzeni muzealnej to projekt badawczy realizowany w latach 2009-2011 pod opieką prof. dr hab. Dariusza Kosińskiego poświęcony badaniom nad nowatorskim muzealnictwem w Europie. W zakładce projekt badawczy znajduje się archiwum projektu z relacjami z wybranych wyjazdów badawczych.

Ponadto, współpracujemy z COMCOLem – Międzynarodowym Komitetem ICOM do spraw kolekcjonowania oraz bierzemy udział w wielu, polskich i międzynarodowych, konferencjach poświęconych sektorowi GLAM. Informacje o tym, gdzie można nas niebawem spotkać i posłuchać znaleźć możecie tutaj.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *